вівторок, 16 жовтня 2018 р.

Сезонні валеохвилинки: острівець здоров’я, усмішок і позитиву на уроці


Про необхідність проведення хвилинок здоров’я на уроках сьогодні переконувати нікого не потрібно. Валеохвилинка (від лат. valeo – «бути здоровим») – це хвилинка відпочинку на уроці, яка враховує триєдине поняття про здоров’я: не тільки фізичне, а й психологічне, і духовне. Здоровий урок – це урок, який зберігає сили і бажання дітей працювати далі.

У якості валеохвилинок педагоги давно використовують вправи для зору, дихання, зміцнення м’язів рук, правильної постави і відпочинку хребта, вправи на розслаблення, відновлення сил, зняття втоми, розвантаження емоційної й інтелектуальної напруги, для гармонізації роботи півкуль головного мозку, вправи-руханки тощо.
Ми пропонуємо ще один нетиповий поділ валеохвилинок – поділ на пори року – сезонні валеохвилинки (автор терміну – М.В. Кіба). Підбором вправ ми намагалися передати той настрій природи, який характерний кожному з чотирьох сезонів року. Природовідповідне розуміння ритмічності життя людини, дитини зокрема, відповідає великій мудрості наших предків: жити в злагоді з тим, що нас оточує. Всі вправи разом утворюють цикл, як і сама природа, проходячи через всі сезонні зміни в цілорічному циклі навчального року.
На наше глибоке переконання, одним із показників інтегральної характеристики професіоналізму педагога є здоров’язбережувальна компетентність. Творчий підхід вчителя до планування уроку реалізується не тільки в виборі навчального матеріалу, але й у продумуванні хвилинок відпочинку. До того ж зміст валеохвилинок може органічно поєднуватися з програмним змістом заняття.
Хвилинку здоров’я можна проводити вже на початковому етапі втоми: 8-11-та хвилина заняття. Обов’язковою нормою є перерва на відпочинок на 20-25-й хвилині уроку. Кожен учень має право у будь-який момент уроку попросити динамічну паузу або валеохвилинку.
Ми впевнені, що за допомогою цих вправ, які дають дітям велике задоволення, викликають радість в душі і позитивне ставлення до світу в цілому, ви зможете заохотити школярів працювати активніше та успішніше.
Наводимо фрагмент посібника для вчителя-практика «Давайте відпочинемо! Сезонні валеохвилинки», а саме – першу його частину: осінні хвилинки здоров’я.

ОСІННЯ РАДІСТЬ

Вправи для очей
«Мітка на склі, або Листочок». На віконному склі на рівні очей прикріплюється невеликий кольоровий листочок. Учні переводіть по черзі погляд спочатку на мітку на склі, потім на віддалений предмет за вікном.
«Перегони крапель». «Подивіться у вікно, який чудовий дощ падає, по склу стікають краплини. Оберіть собі краплинку і слідкуйте за її рухом вниз. Чия краплина швидше добіжить донизу?»
«Вітер». Учитель вимовляє слова, діти виконують вправи, завдання.
Вітер дме нам в обличчя. (Часто моргають очима.)
Захиталося деревце. (Не повертаючи голови, дивляться вправо-вліво.)
Вітер тихіше, тихіше, тихіше… (Повільно присідають, опускаючи очі вниз.)
Деревця все вище і вище! (Встають і очі піднімають вгору.)
«Маятник». Голову тримайте прямо, дивіться перед собою. Подивіться вліво, потім повільно переведіть погляд вправо. Голова нерухома, працюйте тільки очима. Під час виконання вправи не перенапружуйте м’язи очних яблук.
«Вісімка». Голову тримайте прямо, дивіться перед собою. Подумки уявіть собі горизонтальну вісімку (або знак нескінченності) максимального розміру в межах вашого обличчя і плавно опишіть її очима. Повторіть вправу кілька разів в одну сторону, потім в іншу. Після цього часто-часто поморгайте.
«Піжмурки». Кілька разів сильно примружтеся, потім просто заплющте очі і посидьте 20-30 секунд.
Двовзори – картини з подвійним змістом, зі схованими зображеннями. Термін придумав письменник Сергій Федін. При розгляді таких картинок створюється враження, що ти мимоволі перемикаєш тумблер або перегортаєш сторінку. Коли ми дивимося на картинку, на якій зображені «двовзори», підсвідомо мозок шукає щось зрозуміле і знайоме для нього: знайомі вигини, лінії, сюжети. Людина вже не бачить побачене спочатку, тому що увагу привертають інші лінії і контури.
Яких тварин ви бачите?
 
Корабель чи арка? Цей двовзор – справжній витвір мистецтва. Картину намалював Роб Гонсалвес – канадський художник, представник жанру магічного реалізму. Залежно від того, куди ви дивитесь, ви можете бачити або арку довжелезного моста, або вітрило корабля.
 
Роботи-двовзори українського художника з Тернопілля Олега Шупляка знаходяться у колекціях Національного музею Тараса Шевченка у Києві, міністерства культури України, міжнародного Фонду «Культурне надбання», а також у приватних колекціях багатьох країн світу.
 
Олег Шупляк «Ньютон в саду ідей»

Вправи для зміцнення м’язів рук
«Гарбузи». Візьміть в руки гарбузики (або інші овочі, якими багата осінь), підніміть вгору, покотіть вперед, назад по столі, вправо, вліво, передайте другові.
«Лимон». Уявіть, що в праву руку ви взяли лимон і намагаєтеся його здавити, щоб потік сік. Напружуйте руку і поступово стискайте її в кулак. Видавили сік!
Горіховий масаж (каштановий, шишковий, жолудевий). Волоські горіхи – справжній дар природи, і не тільки тому, що вони багаті на вітаміни і корисні жири. Східні мудреці радили носити пару волоських горіхів завжди з собою, щоб у потрібний момент знімати нервову напругу шляхом масажу долонь, адже тут розташовані активні точки, що відповідають за роботу внутрішніх органів.
Вправа 1. Візьміть в кожну долоню 2 горіхи і виконайте ними кругові рухи.
Вправа 2. Помістіть горіх на активну точку, розташовану на внутрішній поверхні зап’ястя в поглибленні між сухожиллями, злегка притисніть його долонею іншої руки і зробіть кругові рухи горіхом.
Масаж з олівцем. Покатайте олівець з ребрами між долонями.
«Піаніст». Покладіть обидві долоні на стіл і по черзі піднімайте всі пальці.
«Розумні руки». Вправа виконується в парах – з сусідом по парті. Учитель дає команди, які необхідно виконати мовчки за допомогою рук у парах: привітатися, поборотися руками, помиритися руками, висловити підтримку, пожаліти руками, висловити радість, побажати удачу, попрощатися.
Малюнок із гарбузових зернят. На тарілках для кожної групи учнів лежать гарбузові зернята, пофарбовані в жовтий, помаранчевий, рожевий, червоний колір. Потрібно скласти малюнок на осінню тему з різнокольорових зернят.
«Впізнай на дотик насінини». У мішечку знаходяться різні насінини, які необхідно впізнати на дотик: насіння яблука, винограду, соняшника, гарбузове насіння тощо.

Вправи-руханки
Відомий факт, що військовий на варті втомлюється більше, ніж у поході. Це тому, що його тіло тривалий час перебуває у нерухомому стані. При роботі з зошитом школярі пишуть не рукою, а «всім тілом». М’язи дитини, що підтримують позу і беруть участь у письмі, знаходяться в стані тривалої статистичної напруги. Отже, не забувайте про вправи на зняття м’язового напруження і відновлення енергії учнів, які ще називають руханками або енергізаторами.
«Сафарі». «Усі тихенько сідаємо на стільці. Хто хоче піти на Сафарі? Підніміть руку. Отже, беремо рушницю і одягаємо на плече (всі рухи імітуємо), одягаємо капелюх, взуваємо чоботи. Тихо відчиняємо двері і визирамо назовні. Все спокійно? Все спокійно. Рушаймо. Йдемо повільно стежкою (долонями плескаємо по колінах). Підходимо до високого дерева, дивимося вгору. Вилазимо на дерево (імітуємо процес). Розглядаємо місцевість у бінокль. Раптом бачимо лева. Жах! Швидко злазимо з дерева. Біжимо стежкою (плескаємо долонями по колінах). Відчиняємо двері будинку і швидко зачиняємо (плескаємо двічі у долоні, потім по колінах). Переводимо подих. Ух, ми в безпеці!»
«Дощ у лісі». Імпровізованими рухами учні супроводжують текст, який промовляє вчитель: «Уявіть, як у лісі світить сонечко, і всі дерева потягнули до нього свої гілочки. Тягнуться високо-високо, щоб кожен листочок зігрівся. Але подув сильний вітер і став розгойдувати дерева в різні боки. Міцно тримаються корінням дерева, стійко стоять і тільки розгойдуються. Вітер приніс дощові хмари, і дерева відчули перші ніжні краплі дощу. Дерева стали захищатися від сильних ударів дощу своїми гілками. Але ось з’явилося сонечко. Дерева відчули в собі свіжість, бадьорість і радість життя».
«Млин». Ноги на ширині плечей, руки притиснуті до боків. Повільно починайте обертати руками вздовж тіла – вперед-вгору-назад-вниз, поступово збільшуючи темп.
«Згуртуймося!» Клас за командою вчителя створює групи по 5, 3, 2, 6, 4 учні почергово.
«Дзеркало», або «Як сподобатися людям». Діти по черзі проходять перед дзеркалом, зберігаючи правильну поставу і надаючи обличчю привабливого виразу.
Руханка «1-10». Вихідне положення – стоячи. Цифри від 1 до 10 називати вголос і одночасно малювати різними частинами тіла:
1 – носиком,
2 – правим плечем,
3 – лівим плечем,
4 – правим ліктем,
5 – лівим ліктем,
6 – правим коліном,
7 – лівим коліном,
8 – правим носочком,
9 – лівим носочком,
10 – сідничками.
«Напиши ім’я». Стрибайте по індивідуальній траєкторії, уявно пишучи своє ім’я.
«Руки, ростіть». Піднімаємо по черзі руки, говорячи: «Рости, права рука…» (повільно, потягуючись, тягнемо вгору). Потім аналогічно: «Рости, ліва рука…»

Дихальні вправи
Неправильне дихання призводить до порушень діяльності серцево-судинної й дихальної систем, зниження насичення крові киснем, порушення обміну речовин.
 «Їжачок». Уявіть, ви маленький їжачок, ви поспішаєте з лісу додому, несете багато яблук, втомилися, тяжко і глибоко дихаєте. Раптом почули шурхіт і чимдуж помчали до своєї хатинки: дихаємо швидко, а потім повільно і глибоко.
«Пір’їнка». Уявіть, що перед вашим носом на відстані 10-15 см висить пір’їнка. Дихайте тільки носом і так плавно, щоб пушинка не ворухнулася.
«Здмухни пір’їнку». Спробуйте здути пір’їнку зі своєї долоні на руку сусіда.
«Вітер». Ноги ширше плечей, руки на поясі. Нахил до правої ноги, ліва рука вгору, видих. Встати, вдих. Нахил до іншої ноги, права рука вгору, видих. Встати, вдих.
«Добра тварина». Діти стають у коло та беруться за руки. Учитель тихим голосом говорить: «Ми – одна велика добра тварина. Давайте послухаємо, як вона дихає!» Усі прислухаються до свого дихання, дихання сусідів. «А зараз подихаємо разом!» Вдих – всі роблять крок вперед, видих – крок назад. «Так не тільки дихає тварина, так само рівно б’ється її велике добре серце». Стукіт – крок вперед, стукіт – крок назад.
«Годинник». Тік – вдих, так – видих.
«Полювання». Діти заплющують очі. Мисливці за запахом повинні визначити, що за предмет перед ними (апельсин, квітка, парфуми тощо).
Ноосферна дихальна гімнастика:
Вдих – любов. Видих – вдячність.
Дихайте… дихайте глибше…
Рецепти для аромалампи, що активізують і оптимізують процеси мислення:
Рецепт № 1: 2 краплі лимона, 2 м’яти, 1 лаванди.
Рецепт № 2: 4 краплі олії лимона і 2 розмарину.
Рецепт № 3: 2 краплі грейпфрута, 2 імбиру.
Рецепт № 4: 3 краплі бергамоту, 2 розмарину.

Вправи для красивої і здорової спини
«Королівська постава». Встаньте прямо. Ноги на ширині плечей. Підніміть руки через сторони, щоб кисті рук торкалися одна одну. (Важливо! Руки прямі.) Розгорніть руки тильною стороною одна до іншої. Знову зовнішньою стороною. Повторіть 10 разів. Уже після першого підходу постава покращиться. 1 хвилина на день – і через 2 тижні ви побачите результат.
Знизування плечима. Ця вправа для верхньої частини спини. Сядьте прямо, поставте обидві ноги на підлогу. Нехай ваші руки вільно висять по боках. Підтягніть плечі до вух. При цьому тримайте шию прямо, не згинайте її. Потім швидко опустіть плечі вниз. Повторіть цю вправу кілька разів у швидкому темпі.
Зведення лопаток. Сядьте прямо, поставте обидві ноги на підлогу, руки витягніть уздовж тулуба. Тримаючи шию прямо, зведіть лопатки. Не піднімайте плечі. Затримайтеся в такому положенні, а потім витягніть плечі вперед. Повторіть вправу кілька разів в помірному темпі.
Обертання плечима. Сядьте прямо, поставивши обидві ноги на підлогу. Коліна розставте по ширині плечей. Покладіть на плечі зігнуті в ліктях руки і зробіть кругові рухи вперед, як у плаванні вільним стилем. Повторіть цю вправу кілька разів, а потім змініть напрямок.
Скручування спини. Сядьте на край стільця, поставивши обидві ноги на підлогу. Коліна розставте по ширині плечей. Покладіть зігнуті в ліктях руки за голову, широко розставивши лікті. Вони повинні бути паралельні підлозі. Поверніть верхню частину тіла вліво, потім вправо. Повторіть кілька разів.
Поперековий нахил назад. Сядьте на край стільця, поставивши обидві ноги на підлогу. Тримайте спину прямо, коліна – на ширині плечей. Покладіть руки на коліна. Вигніть спину і подивіться в стелю. Нахиліться назад якомога нижче. Ваш підборіддя повинно дивитися вгору. Повторіть вправу кілька разів.

Звукові вправи
Оздоровлення звуками природи. Послухайте звук дощу, вітру, шелест листя.
Послухайте тишу, заплющивши очі, і намалюйте, що почули.
«Звукові контрасти»
Вправа 1. Встаньте зі стільця шумно, потім – тихо.
Вправа 2. Йдіть по уявній лінії безшумно, потім – тупайте.
«Імітація звуків». Існує цілий ряд вправ, заснованих на імітації звуків і рухів різних природних ситуацій.
Вправа 1. Уявним насосом накачайте шину велосипеда, роблячи руками звичні рухи і вимовляючи С-С-С-С, С-С-С-С, С-С-С-С…
Вправа 2. Короткими, уривчастими рухами стискуйте «грушу пульверизатора», супроводжуючи руху звуками Ф! Ф! Ф! Ф!
Вправа 3. Продемонструйте, що ви рубанком стругаєте дошку: Ж-Ж-Ж-Ж! Ж-Ж-Ж-Ж!
Вправа 4. Покажіть, як ви косите траву: С-С-С-С! С-С-С-С!
Вправа 5. Натріть підлогу щіткою: Ш-Ш-Ш-Ш! Ш-Ш-Ш-Ш! Ш-Ш-Ш-Ш!
Класична музика на осінню тему:
А. Вівальді «Осінь», концерт № 3 фа-мажор «Осінь».
П. Чайковський «Осінь», «Полювання», «Осіння пісня».
А. П’яццолла «Осінь».
Й. Гайдн «Осінь», 3-я частина ораторії «Пори року».
В. Гаврілін «Осінь».

Ігри зі словами
«Фраза по колу». Учитель пропонує обрати будь-яку просту фразу, наприклад: «У саду падали яблука». Діти по черзі вимовляють її з новою інтонацією (передати радість, здивування, недовіру, байдужість тощо).
«Допитливий алфавіт». Записуємо літери алфавіту у вільному порядку, пропускаючи кілька літер, з яких можна скласти ім’я дівчинки, наприклад, Олена (літери о, л, е, н, а не пишемо у переліку літер). Допитливий учень повинен знайти літери, які пропущені і скласти з них ім’я дівчинки. Кілька літер записуємо двічі, щоб вийшла назва міста, де живе дівчинка, наприклад, Суми (літери с, у, м, и записуємо у переліку двічі).
«Іменники». Учні об’єднуються в команди.
Завдання 1: хто назве більше слів на А;
Завдання 2: хто назве більше слів, щоб починалися на голосну, а закінчувалися на приголосну (наприклад: олівець).

Вправи для гармонізації роботи півкуль головного мозку
Пропоновані вправи поліпшують міжпівкульні взаємодії і координують роботу обох півкуль головного мозку, сприяють гармонізації емоційного і фізичного стану людини.
Вправа 1. Клацайте пальцями лівої руки і кліпайте правим оком. І навпаки: клацайте пальцями правої руки і кліпайте лівим оком.
Вправа 2. Згинайте пальці правої руки від мізинця до великого, одночасно пальці лівої руки розгинайте від великого до мізинця. Зробіть вправу в зворотному порядку.
Вправа 3. Права рука – зберіть в кулак, ліва – вистроміть вказівний палець. Поміняйте рухи.
Вправа 4. Пальцем лівої руки намалюйте коло у повітрі, а пальцем правої – трикутник.
Вправа 5. Пальцем однієї руки рухайтеся вздовж стола, а пальцем іншої руки легко стукайте по столі.
Вправа 6. Пальцем лівої руки доторкніться до правого вуха, а пальцями правої руки – до лівого вуха. Плескіт у долоні, змініть руки.
Вправа 7. Доторкніться до голови однією рукою. Погладьте живіт по колу іншою рукою.
Вправа 8. Рух рукою: вгору – вниз, а другою вліво – вправо.
Вправа 9. Одна рука – великий палець, друга – мізинець. Змініть позицію.
«Фламінго». Ліву руку покладіть на праве стегно, а праву руку – на ліве стегно. Плесніть по колінах. Поміняйте руки.
«Риба і змія». Однією рукою зробіть хвильку вздовж, а другою рукою впоперек.
«Долоня – кулак». Руки на столі. Одна стиснута в кулак, друга – долонею вниз. Рухи здійснюють за одночасної зміни позицій пальців рук з прискоренням швидкості дій.
«Горизонтальна вісімка». «Напишіть» в повітрі витягнутою лівою рукою «лежачу» вісімку. Рух починайте з центральної точки перетину всіх ліній фігури, потім проти годинникової стрілки ведіть руку вліво, описуючи коло і повертаючись в центральну точку. З неї ведіть руку вправо вгору за годинниковою стрілкою і знову повертайтеся у вихідну центральну точку.
Ту ж саму вправу виконайте правою рукою.
На закінчення спробуйте виконати вправу обома руками одночасно.
 
Вправи на розслаблення, відновлення сил, зняття втоми
Запуск ендорфінів – гормонів радості – викликають найлегші рухи: посмішка, потягування, позіхання.
«Розгойдування». Встаньте прямо, ноги розставте на ширину плечей. Руки і плечі розслабте і опустіть вниз. Голову тримайте прямо, не напружуючи м’язи шиї і потилиці. Тепер, переносячи вагу тіла то на одну, то на іншу ногу, плавно і ритмічно розгойдуйтеся з боку в бік, подібно до маятника. Очі не заплющуйте і стежте поглядом за предметами, що переміщаються при ваших рухах. При виконанні вправи частіше моргайте і слідкуйте, щоб дихання було глибоким, рівномірним і вільним.
«Сад моєї душі». «Сядьте якомога зручніше, заплющте очі і розслабтеся. Уявіть, як перед вами з темряви з’являються красиві різьблені ворота. Подумки простягніть руку і відчиніть їх. За ними знаходиться прекрасний сад. Йдіть по стежці і милуйтеся яскравими квітами, шовковистою смарагдовою травою, прислухайтесь до шелесту листя, співу птахів. Відчуйте, як вітер доносить до вас медовий аромат квітів і свіжість ранкового повітря. Віддайтеся сповна почуттю легкості і свободи… А тепер попрощайтеся з садом і повертайтеся до воріт. Озирніться. Цей сад – сад вашої душі, і ви в будь-якій ситуації можете отримати силу і підтримку, згадавши це чарівне місце».

Смаковий настрій
«Осінні яблука». Нарізати дрібними часточками яблука різних сортів і кольорів (зелене, червоне, жовте) і покласти в тарілки перед групами учнів. Пригостити учнів: яке яблуко більше сподобалось на смак, на колір, на запах?
«Дари осені». Перед групами учнів лежать у тарілках фрукти, нарізані кубиками без шкірки (яблуко, груша, банан, персик тощо). Потрібно на смак впізнати, який це фрукт.
Гра «Фруктове дерево». Уявіть, що ви потрапили в райський сад. Походжаючи в ньому, можна спостерігати велику кількість фруктових дерев. Оберіть фрукт з того дерева, яке вам найбільше подобається і дайте відповідь на запитання: «Який я фрукт?». Дайте характеристику собі через метафору: якби ви були фруктом, то яким? Опишіть сорт, смак, стиглість, колір тощо.
***
Сподіваємось, пропоновані вправи нададуть вам на початку нового навчального року сміливості у творчих пошуках, натхнення і майстерності у вихованні неординарних і талановитих учнів!

А.І. Богосвятська,
кандидат філологічних наук,
доцент кафедри гуманітарної освіти
Львівського обласного інституту
післядипломної педагогічної освіти,
член-кореспондент НАНО,
Лицар Гуманної Педагогіки,
М.В. Кіба,
учитель зарубіжної літератури, англійської мови
ЗОШ І-ІІІ ст. № 8 м. Дрогобича Львівської обл.
Стаття була надрукована в журналі “ЗЛ” №9, 201

Немає коментарів:

Дописати коментар